Analytiker


Enligt våra uppgifter har åtminstone följande fondkommissionärer och finansanalytiker följt Wärtsiläs utveckling under de senaste 12 månaderna. De har på eget initiativ analyserat vårt bolag samt skrivit rapporter och kommentarer och kan bedöma Wärtsilä som investeringsobjekt. Wärtsilä ansvarar ej för åsikterna i analysrapporterna.

Bolag Analytiker Kontaktinformation
ABG Sundal Collier AB Anders Idborg anders.idborg@abgsc.se
+46 8 566 286 74
Bank of America Merrill Lynch Alex Virgo alexander.virgo@baml.com
+44 20 79961221
Carnegie Investment Bank AB,
Finland
Tom Skogman tom.skogman@carnegie.fi
+358 9 6187 1234 
Citi Edward Maravanyika edward.maravanyika@citi.com
+44 20 7986 4071
Credit Suisse Max Yates max.yates@credit-suisse.com
+44 20 7883 8501
Danske Bank A/S, Helsingfors Antti Suttelin antti.suttelin@danskebank.com
+358 10 236 4708
DNB Bank ASA Christer Magnergård christer.magnergard@dnb.no
+46 8 473 48 44
Goldman Sachs International Jonathan Hanks
jonathan.hanks@gs.com
+44 20 7051 0928
Handelsbanken Capital Markets Timo Heinonen tihe03@handelsbanken.fi
+358 10 444 2483
HSBC Bank plc Sean McLoughlin sean.mcloughlin@hsbcib.com
+44 20 7991 3464
Inderes Erkki Vesola erkki.vesola@inderes.com
+358 50 549 5512
Jefferies Peter Reilly peter.reilly@jefferies.com
+44 20 7029 8632
JPMorgan Cazenove Glen Liddy glen.liddy@jpmorgan.com
+44 20 7134 4570
Kepler Cheuvreux Johan Eliason
jeliason@keplercheuvreux.com
+46 8 723 5100
Morgan Stanley Robert J. Davies Robert.J.Davies@morganstanley.com
+44 20 7425 2057
Nordea Markets Manu Rimpelä manu.rimpela@nordea.com
+358 9 530 05172           
Pareto Öhman Anders Roslund anders.roslund@paretosec.com
+46 8 402 5288
OP Gruppen Pekka Spolander pekka.spolander@op.fi
+358 10 252 4351
SEB, Helsingfors Tomi Railo tomi.railo@seb.fi
+358 9 6162 8727
UBS Deutschland AG Sven Weier sven.weier@ubs.com
+49 69 1369 8278





© 2018 Wärtsilä