Analytiker


Enligt våra uppgifter har åtminstone följande fondkommissionärer och finansanalytiker följt Wärtsiläs utveckling under de senaste 12 månaderna. De har på eget initiativ analyserat vårt bolag samt skrivit rapporter och kommentarer och kan bedöma Wärtsilä som investeringsobjekt. Wärtsilä ansvarar ej för åsikterna i analysrapporterna.



Bolag Analytiker Kontaktinformation
ABG Sundal Collier AB Anders Idborg anders.idborg@abgsc.se
+46 8 566 286 74
Bank of America Merrill Lynch Michael Kaloghiros michael.kaloghiros@baml.com
+44 20 7996 1226
Carnegie Investment Bank AB,
Finland
Tom Skogman tom.skogman@carnegie.fi
+358 9 6187 1234 
Credit Suisse Max Yates max.yates@credit-suisse.com
+44 20 7883 8501
Danske Bank A/S, Helsingfors Antti Suttelin antti.suttelin@danskebank.com
+358 10 236 4708
Deutsche Bank AG Andreas Koski andreas.koski@db.com
+44 20 754 16213
DNB Bank ASA Christer Magnergård christer.magnergard@dnb.no
+46 8 473 48 44
Evli Bank plc - -
Goldman Sachs International Daniela Costa
daniela.costa@gs.com
+44 20 7774 8354
Handelsbanken Capital Markets Timo Heinonen tihe03@handelsbanken.fi
+358 10 444 2483
HSBC Bank plc Sean McLoughlin sean.mcloughlin@hsbcib.com
+44 20 7991 3464
Inderes Erkki Vesola erkki.vesola@inderes.com
+358 50 549 5512
Jefferies Peter Reilly peter.reilly@jefferies.com
+44 20 7029 8632
JPMorgan Cazenove Glen Liddy glen.liddy@jpmorgan.com
+44 20 7134 4570
Kepler Cheuvreux Johan Eliason
jeliason@keplercheuvreux.com
+46 8 723 5100
Morgan Stanley Ben Maslen ben.maslen@morganstanley.com
+44 20 7425 3837
Nordea Markets Manu Rimpelä manu.rimpela@nordea.com
+358 9 1655 9926           
Pareto Öhman Henrik Falk Henrik.Falk@paretosec.com
+46 8 402 5278
Pohjola Bank plc Pekka Spolander pekka.spolander@pohjola.fi
+358 10 252 4351
SEB, Helsingfors Tomi Railo tomi.railo@seb.fi
+358 9 6162 8727
Swedbank Markets Anders Roslund anders.roslund@swedbank.se
+46 8 5859 0093
UBS Deutschland AG Sven Weier sven.weier@ubs.com
+49 69 1369 8278





© 2017 Wärtsilä