Bolagets styrelse besluter om belöningssystemen för verkställande direktören och direktionen. Styrelsen besluter även om eventuella långsiktiga belöningssystem för högsta ledningen, såvida beslut om dessa inte skall fattas av bolagsstämman enligt lagstiftningen. Direktionen besluter om bonussystemet för övriga direktörer och chefer.
Koncernen har också ett bonussystem, som tillämpas globalt i alla affärsenheter. Bonusen baserar sig på koncernens resultat och på överenskomna individuella mål. Bonussystemet omfattar cirka 1.400 direktörer och chefer.
Styrelsen har fattat beslut om ett långsiktigt bonusprogram för högsta ledningen, bundet till kursutvecklingen av företagets B-aktie. Bonusprogrammet berör cirka 40 direktörer. Mera information om bonusprogrammet finns i noterna till bokslutet på sid. 100 i Årsredovisningen.
Bolaget har två optionsprogram. I optionsprogrammet år 2001, som avslutades 31.3.2007, deltog 78 nyckelpersoner och i programmet år 2002, som avslutas 31.3.2008, deltog 39 nyckelpersoner inom koncernen. Närmare uppgifter om optionsprogrammet ges i årsredovisningens bokslutsdel på sidorna 108 och 126 i Årsredovisningen.
Koncernens tjänstemän och arbetstagare omfattas av olika bonus- eller vinstpremiesystem. I respektive land följs det landets gällande lagar eller avtal om bonussystem. Allt som allt omfattar koncernens bonus- och olika vinstpremiesystem ca 60% av koncernens personal.